Wydział Zarządzania i Dowodzenia AON

Studia podyplomowe: Współpraca wojskowo-cywilna

Organizator  Wydział Zarządzania i Dowodzenia AON
Opiekun programowy: ppłk dr Przemysław Paździorek
Informacje szczegółowe: tel. (6)814661/ e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Charakterystyka
Niestacjonarne Podyplomowe Studia Współpracy Cywilno-Wojskowej przeznaczone są dla absolwentów uczelni (cywilnych i wojskowych) posiadających wykształcenie wyższe (preferowane drugiego stopnia magisterskie lub równorzędne).

Celem studiów jest
Celem kształcenia jest nabycie oraz pogłębienie wiedzy uczestników studiów podyplomowych
w obszarze planowania i organizowania działań cywilno-wojskowych na potrzeby operacji/działań reagowania kryzysowego w ramach kompleksowego podejścia /comprehensive approach/ pod auspicjami organizacji międzynarodowych NATO, ONZ, UE, jak też w działaniach na obszarze kraju.

Program modułowy:

Moduł 1:Współczesne operacje reagowania kryzysowego ONZ, NATO i UE.

Moduł 2: Organizacja zespołów wielonarodowych.

Moduł 3: Zarządzanie projektami w środowisku wielonarodwym.

Moduł 4: Projektowanie operacyjne w integrowaniu działań cywilno-wojskowych.

Moduł 5: Systemy teleinformacyjne w dowództwach wielonarodowych.

Moduł 6: Logistyczno-ekonomiczne aspekty operacji wielonarodowych.

Moduł 7: Szkolenie na potrzeby dowództw wielonarodowych.

Moduł 8: Tożsamość kulturowa a siły zbrojne.

Moduł 9: Współpraca wojskowo-cywilna w operacjach wielonarodowych.

Moduł10: Zagadnienia wielokulturowości we współpracy cywilno-wojskowej.

Moduł 11: Współpraca wojskowo-cywilna w działaniach na obszarze kraju.

Moduł 12: Współpraca wojska z samorządem terytorialnym w kontekście rozwoju lokalnego.

Czas trwania  2 semestry
Zasady naboru  Dla absolwentów wyższych uczelni (po I stopniu), według kolejności zgłoszeń
Termin zgłoszeń Do 30 września
Opłaty – według zarządzenia Rektora na dany rok akademicki

Dodatkowe informacje

Program Niestacjonarnych Podyplomowych Studiów Współpracy Cywilno-Wojskowej obejmuje 190 godzin i jest realizowany w dwóch semestrach. W każdym semestrze odbywa się sześć dwudniowych sesji (zjazdów). Zajęcia odbywają się według ustalonego programu i rozkładów zajęć, w soboty – 10 godzin lekcyjnych, od 08.30 do 17.10, w niedzielę – 8 godzin lekcyjnych, od 08.30 do 15.30.

W trakcie studiów słuchaczom zostanie przedstawiona wiedza dotycząca współpracy wojskowo-cywilnej w działaniach podczas sytuacji kryzysowych na obszarze kraju i w operacjach reagowania kryzysowego. Przeanalizowane zostaną aspekty szeroko rozumianego środowiska bezpieczeństwa oraz jego wpływu na charakter środowiska prowadzonej operacji. Omówione zostaną kwestie współpracy cywilno-wojskowej, organizacji zespołów w operacjach poza granicami, jak i na obszarze kraju. Wiedzę uzupełniającą stanowi problematyka zarządzania projektami w środowisku wielonarodowym, wielokulturowość, kwestie logistyczne, organizacja systemów łączności dowództw oraz potrzeby szkoleniowe.

Studia kończą się egzaminem w ramach 11 zjazdu